Korrupsiyaga qarshi murosasiz kurashish, davlat organlarida halollik standartlarini mustahkamlash, shuningdek korrupsiya xavf-xatarlarini aniqlash va kamaytirishga qaratilgan ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “Binolardan foydalanish va kapital qurilish direksiyasi” davlat muassasasi direktori F.Aliyev, Komplayens nazorat bo‘yicha bosh mutaxassis, Kadrlar bo‘yicha menejer mas’ul xodimlar ham qatnashishdi.
Tadbirda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori o‘rinbosari Umid Mavlyanov so‘zga chiqib, amalga oshirilayotgan islohotlar, strategik vazifalar, davlat xizmatlarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash masalalariga to‘xtalib o‘tdilar.
Shuningdek, qonunlarning mazmun va mohiyati, ularni amaliyotga tatbiq etish mexanizmlari, korrupsiyaviy xavflarning oldini olish va ularni bartaraf etish bo‘yicha tushuntirishlar berildi.
Mazkur uchrashuv davlat organlarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, mas’ul xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish hamda korrupsiyaga qarshi kurashishda tizimli ishlarini yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.

Сегодня борьба с коррупцией является одним из приоритетных направлений государственной политики. Коррупция негативно влияет на развитие общества, стабильность экономики и интересы граждан.
Состоялось мероприятие, посвященное бескомпромиссной борьбе с коррупцией, укреплению стандартов добросовестности в государственных органах, а также приоритетным задачам, направленным на выявление и снижение коррупционных рисков.
В мероприятии также принял участие директор Государственного учреждения «Дирекция по эксплуатации и капитальному строительству зданий» при Министерстве цифровых технологий Ф. Алиев, главный специалист по соблюдению нормативных требований и руководитель отдела кадров.
На мероприятии выступили министр цифровых технологий Шерзод Шерматов и заместитель директора Агентства по борьбе с коррупцией Умид Мавлянов, которые затронули вопросы проводимых реформ, стратегических задач и обеспечения открытости и прозрачности в государственных услугах.
Также были даны разъяснения по содержанию и сути законов, механизмам их реализации, а также по предотвращению и устранению коррупционных рисков.
Эта встреча послужит обеспечению открытости и прозрачности в государственных органах, повышению правовой грамотности ответственных сотрудников, предотвращению конфликтов интересов и дальнейшему укреплению их систематической работы в борьбе с коррупцией.