O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “Binolardan foydalanish va kapital qurilish direksiyasi” davlat muassasasida 8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda 10-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi qabul qilinganligining 33 yilligi munosabati bilan “Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar tomonidan yangilangan Konstitutsiyamiz belgilangan demokratiya, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik g‘oyalari atrofida fuqarolarni jipslashtirishi, inson huquq va erkinliklari sohasi mutlaqo yangi bosqichga o‘tilganligini hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishlari doirasida belgilangan tub islohotlarga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, Davlat madhiyasida xalqimizning ezgu orzu-umidlari, kelajakka mustahkam ishonchi, boy o‘tmishimiz, milliy an’ana va qadriyatlarimiz, millatlararo totuvlik kabi umuminsoniy tuyg‘ular tarannum etilganligi, madhiyamizga katta ehtirom bilan qarash har bir yurtdoshimizning vatanparvarlik burchi ekanligi ta’kidlandi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.

В Государственном учреждении «Дирекция по использованию зданий и капитального строительства» при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан 8 декабря – в 33-ю годовщину принятия Конституции Республики Узбекистан, и 10 декабря – во время исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан под лозунгом «Конституция – гарантия человеческого достоинства, свободы, равенства и справедливости!» было организовано духовно-просветительское мероприятие.
Выступавшие на мероприятии отметили, что обновленная Конституция объединяет граждан вокруг идей демократии, свободы и равенства, социальной справедливости и солидарности, сфера прав и свобод человека вышла на совершенно новый уровень, а также было уделено особое внимание фундаментальным реформам, проводимым в рамках основных приоритетных направлений стратегии «Узбекистан – 2030».
Также было подчеркнуто, что Государственный гимн прославляет благородные мечты и надежды нашего народа, его непоколебимую веру в будущее, наше богатое прошлое, национальные традиции и ценности, а также всеобщие человеческие чувства, такие как межэтническая гармония, и что патриотический долг каждого соотечественника — относиться к нашему гимну с большим уважением.
Участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы о Конституции Республики Узбекистан.