Shu kunlarda so‘z mulkining sultoni, buyuk mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi hamda shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi keng nishonlanmoqda. Navoiy va Bobur ijodi turkiy adabiyotning eng yuksak cho‘qqisidir.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “Binolardan foydalanish va kapital qurilish direksiyasi” davlat muassasasida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud sanalariga bag‘ishlab “Navoiy va Bobur – milliy tafakkur va ma’naviyatimizning ikki buyuk ustuni” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tabdirda so‘zga chiqqanlar ikki ijodkor dunyo adabiyoti tarixida juda katta o‘rin tutishini, xalqparvar davlat arbobi sifatida jamiyatda tutgan yuksak mavqei jihatidan ham, ilm-fan, madaniyat va san’at, adabiyot ahliga ko‘rsatgan homiyligi jihatidan ham o‘xshashi yo‘q siymo ekanligini, bunyodkorlik, yaratuvchanlik ishlarida shaxsiy ibrat ko‘rsatganini, ular bugun o‘zbek xalqining milliy iftixoriga, adabiy, ma’naviy kamolot timsoliga aylanganligini ta’kidladilar.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning g‘azal va ruboiylaridan misralar aytildi.

These days, the 585th anniversary of the birth of the sultan of the word, the great thinker Alisher Navoi, and the 543rd anniversary of the birth of the king and poet Zahiriddin Muhammad Babur are being widely celebrated. The work of Navoi and Babur is the highest peak of Turkic literature.
Today, a spiritual and educational event dedicated to the birth dates of Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur was held at the state institution “Directorate for the Use of Buildings and Capital Construction” under the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan.
The speakers emphasized that the two creators occupy a very important place in the history of world literature, that they are unparalleled in terms of their high position in society as people-oriented statesmen, as well as in terms of their patronage of science, culture, art, and literature, that they set a personal example in creative work, and that today they have become the national pride of the Uzbek people, a symbol of literary and spiritual perfection. At the end of the event, the participants recited verses from the ghazals and rubaiyats of Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur.