Joriy yilning 7-noyabr kuni “Binolardan foydalanish va kapital qurilish direksiyasi” davlat muassasasida “Korrupsiyaga qarshi kurash sohasidagi ichki idoraviy hujjatlarning targ‘iboti” mavzusida o‘quv seminari o‘tkazildi.
O‘quv seminarida Komplaens nazorat bo‘yicha bosh mutaxassis Sh.Xasanov ma’ruza qilib, tuzilmaning vazifa va funksiyalarini bajarish bilan bog‘liq bo‘lgan barcha idoraviy hujjatlarning mazmun-mohiyatiga batafsil to‘xtalib o‘tildi.
Xususan, “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonunning qabul qilinishi mazkur sohada boshlagan islohotlarning o‘ziga xos huquqiy poydevori, “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi va “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmonlari korrupsiyaning barvaqt oldini olishga qaratilgan muhim konseptual hujjatlar sifatida e’tirof etilishi ta’kidlandi.

7 ноября текущего года в ГУ “Дирекция капитальному строительству и обслуживанию зданий” прошел учебный семинар на тему “Продвижение внутриведомственных документов в сфере противодействия коррупции”.
На учебном семинаре главный специалист по комплаенс-контролю Ш.Хасанов прочитал лекцию и подробно изложил содержание всех ведомственных документов, связанных с выполнением структурой задач и функций структуры.
В частности, принятие закона “О противодействии коррупции” заложило своеобразную правовую основу для реформ, начатых в данной сфере, “O дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан” и “Cозданию атмосферы бескомпромиссного антикоррупционного отношения”, подчеркнуто, что Указы Президента о мерах по резкому снижению коррупционных факторов в управлении государством и обществом и расширению участия общественности в этом будут признаны важными концептуальными документами, направленными на раннее предупреждение коррупции.