Bugun yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, yangilanish va rivojlanish jarayonlari, davlat boshqaruvi, iqtisodiyot va ijtimoiy sohalardagi tub o‘zgarishlar aynan Konstitutsiyamizda belgilangan tamoyillar asosida izchil davom ettirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “Binolardan foydalanish va kapital qurilish direksiyasi” davlat muassasasi jamoasi, aziz xalqimizni 8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 33 yilligi munosabati bilan samimiy tabriklaydi!
Sizlarni, bosh Qomusimiz qabul qilingan kun bilan yana bir bor chin qalbimizdan tabriklab, barchangizga tinchlik-xotirjamlik, osoyishtalik va farovonlik, xonadonlarimizdan esa hech qachon fayzu baraka va quvonch arimasin.

Our Basic Law is a solid foundation that serves to build a democratic legal state and a just civil society, respecting human rights and freedoms as the highest value in our country.
Today, the large-scale reforms, renewal and development processes, fundamental changes in public administration, economy and social spheres being implemented in our country are consistently continued on the basis of the principles established by our Constitution.
The team of the State Institution “Directorate for the Use of Buildings and Capital Construction” under the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan sincerely congratulates our dear people on December 8 - the 33rd anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan!
Once again, we sincerely congratulate you on the day of the adoption of our main Constitution, and may peace, tranquility and prosperity be upon you all, and may our homes never be devoid of grace, blessings and joy.